ورود به سیستم برای دانشجویان  والدین  ورود به سیستم برای    ورود به سیستم برای کارکنان   راهنمای سیستم ورود به سیستم
  اداره تعالی فرهنگی مرکز مشاوره اداره تربیت بدنی اداره تغذیه اداره رفاه اداره خوابگاه ها امور دانشجویی  
جزئیات خبر
 
عنوان خبر : 16دي ماه 1359 خورشيدي،سالروزحماسه شهداي هويزه

متن :

16دي 1359 خورشيدي، سالروز حماسه شهداي هويزه

 

دشمن در آغاز هجوم سراسري خود، ظرف 48ساعت از محور هويزه تا کرخه پيشروي کرده و در امتداد آن مستقر شده بود، به طوري که فاصله ي آن ها تا هويزه حدود 10کيلومتر بود.تاکتيک دشمن اين بود، که با تصرف سوسنگرد، هويزه خود به خود سقوط مي‌کند.در چنين شرايطي50 تا 60 نفر از برادران سپاه براي جلوگيري از پيشروي دشمن مسؤوليت مين‌گذاري جاده ها را به عهده گرفتند...

 شانزدهم دي 1359، برادران سپاه در جلو تانک هاي ارتش مستقر شده و منتظر دريافت رمز حمله بودند، که رفت و آمد تانک هاي دشمن زياد شد و پس از آن، هواپيماهاي دشمن جهت بمباران ظاهر شدند.

 در آذر59، پس از شکست بيش از دو گردان از نيروهاي عراقي در جنوب سوسنگرد به وسيله سربازان اسلام، يک گروهان از برادران سپاه اهواز جهت محافظت و پدافند شهر هويزه، از سوسنگرد به آن شهر اعزام شدند. افراد اين گروهان، پس از رسيدن به منطقه و استقرار، عهده دار حفاظت از جنوب تا جنوب غربي شهر هويزه شدند. نيروهاي عراقي در اين منطقه متشکل از واحدهاي تانک از نوع «تي – 62»، «تي -55»، موشک‌هاي زمين به زمين و امکانات نظامي پيشرفته و بيش از 6هزار نفر پياده بودند. ولي همين نيروهاي اندک مدافع شهر، از کمترين امکانات دفاعي هم بي بهره بودند.

 دشمن در آغاز هجوم سراسري خود، ظرف 48ساعت از محور هويزه تا کرخه پيشروي کرده و در امتداد آن مستقر شده بود، به طوري که فاصله ي آن ها تا هويزه حدود 10کيلومتر بود. تاکتيک دشمن اين بود، که با تصرف سوسنگرد، هويزه خود به خود سقوط مي‌کند. در چنين شرايطي 50 تا 60 نفر از برادران سپاه براي جلوگيري از پيشروي دشمن مسؤوليت مين‌گذاري جاده ها را به عهده گرفتند. زيرا اين جاده ها و راه هاي عبور، براي دشمن به مانند رگ‌هاي حياتي براي ادامه ي تجاوز محسوب مي شد. دو هفته قبل از آن که عمليات مدافعان اسلام عليه نيروهاي عراقي در اين منطقه انجام گيرد، بني صدر دستور تخليه ي هويزه را از برادران بسيج و پاسدار صادر و دستور داد که در سوسنگرد مستقر شدند. اين دستور بني صدر، با مخالفت جدي شهيد سيد محمد حسين علم الهدي و ديگر برادران مواجه شد. بعد از آن که علم الهدي با حضرت آيت الله خامنه اي تماس گرفت، دستور بني صدر لغو شد و برادران پاسدار در هويزه باقي ماندند. يک هفته بعد، تصميم بر آن شد که از محور هويزه و سوسنگرد حمله انجام گيرد. اين عمليات را مي‌توان نقطه ي عطف عمليات منظم برادران ارتش و سپاه دانست. بار ديگر بني صدر، شعار جدائي ارتش از سپاه را سر داد و گفت: سپاه نبايد در اين عمليات شرکت کند. برادران بسيجي و سپاه که در منطقه بوده و اغلب آن ها به منطقه آشنايي داشتند، اين ترفند بني صدر را ضربه شديدي بر پيکر عمليات مي‌دانستند. بار ديگر، اين مسأله با تلاش برادر علم الهدي و تماس هاي مکرر ايشان با مسؤولان در تهران، حل شد و قرار شد که سپاه به عنوان پياده ارتش در عمليات شرکت کند.

 15دي 1359، روز آغاز عمليات بود. براي اين عمليات دو تيپ از لشکر 16 زرهي قزوين و يک تيپ از لشکر 92 زرهي اهواز در نظر گرفته شده بود، که دو گردان از نيروهاي سپاه و عده اي هم از نيروهاي جنگ هاي نامنظم (شهيد چمران) نيروهاي ارتش را ياري مي دادند. از جمله هدف‌هاي اين عمليات، پاکسازي شمال و جنوب کرخه کور از وجود نيروهاي متجاوز ارتش عراق و آزاد سازي پادگان حميد و منطقه ي جفير بود. نتايج عمليات در اين روز موفقيت آميز بود. اما هنوز عقبه هاي اصلي دشمن در پادگان حميد و سه راهي جفير آسيب نديده بود. رزمندگان اسلام، پس از تصرف مرزهاي کرخه و حاج‌بدر، قصد پيشروي به سوي پادگان حميد را داشتند. اما بنا به دلايلي، مانند نرسيدن مهمات، قرار بر اين شد که ادامه ي عمليات در16دي ماه انجام شود. شانزدهم دي 1359، برادران سپاه در جلو تانک هاي ارتش مستقر شده و منتظر دريافت رمز حمله بودند، که رفت و آمد تانک هاي دشمن زياد شد و پس از آن، هواپيماهاي دشمن جهت بمباران ظاهر شدند. از طرف ديگر نيروهاي اسلام زير آتش توپخانه، کاتيوشا و خمپاره قرار گرفتند. با شناخت دقيقي که عراقي ها از منطقه داشتند، موجب شهادت عده اي از رزمندگان اسلام گرديد. لشکر 9 مکانيزه ارتش عراق دست به عمليات زده بود و چون نيروهاي خودي انتظار اين حمله را نداشتند، فرماندهي دستور عقب نشيني به طول 500 متر را به صورت تاکتيکي صادر کرد. اين دستور باعث شد که تانک‌ها عقب نشيني کنند و عراقي ها با اين تصور که نيروهاي اسلام شکست خورده و فرار کرده اند، وارد منطقه شدند. در اين ضد حمله ي سنگين دشمن که نيروهاي ايراني مجبور به عقب نشيني شدند، بيش از يکصد تن از برادران پاسدار، جهاد و دانشجويان پيرو خط امام از جمله حسين علم الهدي مفقود الاثر و شهيد شدند. در پي اين حادثه نيروهاي دشمن در تاريخ 18دي1359، هويزه را اشغال کردند و پس از آن فرمانده ي نيروهاي عراقي (خليل الدوري) دستور داد تعدادي از مردم بي گناه، را دست بسته در يک گودال قرار داده و به شهادت برسانند و سپس عراقي ها تمام شهر را با ديناميت و بلدوزر نابود کردند. بدين ترتيب 1800 واحد مسکوني و تجاري و سه مسجد و دو حسينيه و شهر به تپه اي خاک مبدل شد.

زندگي نامه ي شهيد علم الهدي  پيشگام دانشجويان پيرو خط امام بود که در هويزه حماسه آفريدند و تا آخرين نفس در مقابل دشمن متجاوز ايستادند و خون پاک خويش را نثار کردند.

 سيد محمد حسين، فرزند آيت الله حاج سيد مرتضي، در هشتم مهر 1337، در اهواز چشم به جهان گشود. از آن جا که فرزند يک خانواده ي مذهبي و روحاني بود، از همان کودکي علاقه ي وافري به علوم ديني، به ويژه تلاوت قرآن مجيد داشت، تا جايي که با گذشت زماني کوتاه اين توانايي را به دست آورد که به تدريس قرآن کريم بپردازد. شور انقلابي و مذهبي وي سبب شد تا از 14 سالگي پا به عرصه ي فعاليت هاي سياسي بگذارد. فعاليت‌هاي شهيد در زمينه ي توسعه ي امور فرهنگي، مذهبي و سياسي تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داشت. تشکيل گروه موحدين با عده اي از دوستان، شروع مبارزه ي مسلحانه عليه رژيم طاغوت، تکثير و پخش اعلاميه هاي امام قدس سره، ايجاد هماهنگي و وحدت بين حوزه و دانشگاه و شرکت در ترور مستشار امريکايي (پل گريم)، بالاترين مقام شرکت نفت در اهواز که سبب ايجاد وحشت بيشتر در دل رژيم و حاميان آن و در نتيجه تداوم اعتصاب در شرکت نفت اهواز شد، از جمله فعاليت هاي شهيد علم‌الهدي در دوران قبل از پيروزي بود. بعد از پيروزي نيز علم‌الهدي منشأ فعاليت هاي مختلفي بود که تأسيس بسيج، مجاهدت در جهاد سازندگي تأسيس سپاه هويزه و شرکت در تسخير لانه ي جاسوسي امريکا همراه با ساير دانشجويان پيرو خط امام از جمله اين مجاهدت ها مي باشد. شهيد که دانشجوي سال دوم دانشگاه مشهد در رشته تاريخ بود، با شروع جنگ تحميلي همراه با گروهي از دانشجويان و نيروهاي بسيجي، به سوي جبهه هاي دفاع حق عليه باطل شتافت و در حالي که در حلقه محاصره دشمن در هويزه به اتفاق هم رزمان خود گرفتار شده بود، تا آخرين قطره ي خون به دفاع از ايران اسلامي پرداخت و به ديدار پروردگارش نايل آمد.

 

 

 

     
تاریخ ارسال : 16 دي سال 1396
 
فرستنده : طيبي
     
 
تعداد مشاهده : 168
 
   

مهمترین پیوندها